Pil ned varseltrekant Høringsfristen for denne høringen er utløpt

Høringer
Equinor søker boring av letebrønn 7220/5-4 Skred

Høringsnummer
2025/5136
Frist
18.02.2025
Tema
Olje og gass
Publisert
20.01.2025

Miljødirektoratet har mottatt søknad fra Equinor om tillatelse etter forurensningsloven til boring av letebrønn 7220/5-4 Skred med boreriggen COSL Prospector. Posisjonen er ca. 25 km nord for Johan Castberg FPSO. Boringen er planlagt å starte tidligst i juni 2025, med en varighet på 43 dager ved funn. Forventet oljetype i reservoaret er Havis olje.

Equinor søker om tillatelse til utslipp av riggkjemikalier og bore- og brønnkjemikalier, estimert til 3 kg stoff i rød kategori, 27 kg i gul underkategori 2, 46 tonn i gul kategori (NEMS 101/100/104) og 651 tonn i grønn kategori.

Det vil være utslipp kaks og vannbasert borevæske ved boring av topphullene, totalt 392 tonn kaks. Dypere seksjoner vil bli boret med oljebasert borevæske, og kaks og borevæske fra disse seksjonene vil bli bragt til land.

Utslippene til luft fra kraftgenerering under boreoperasjonen er beregnet til 6 993 tonn CO2, 117 tonn NOx, 2,2 tonn SOx og 0,25 tonn av hhv. metan og NMVOC.

Det er ikke registrert sårbar bunnfauna ved lokasjonen.

Beregnede utblåsningsrater er reletivt høye, med vektede utblåsningsrater hhv. 6 200 Sm3/døgn og 5 200 Sm3/døgn for overflate- og havbunnsutblåsning. Det er ikke beregnet stranding på kysten av Finnmark eller Bjørnøya sommerstid, mens i vinterhalvåret er det beregnet en sannsynlighet for stranding på mindre enn 5 %.

Miljørisikoen er beregnet med ERA Akutt metodikken, og i henhold til Equinor sine kriterier er miljørisikoen lav gjennom hele året. De høyeste utslagene er for sjøfuglartene lunde og lomvi i sommermånedene. Beredskapsbehovet er beregnet til 6 havgående systemer, det første innen 5 timer og fullt utbygd barriere på hav innen 44 timer.

Eventuelle uttalelser skal sendes til Miljødirektoratet via denne siden, ikke til Miljødirektoratets postmottak. Uttalelsene vil ligge på høringssiden og blir synlig for alle interesserte. Vedtaket og tillatelsen finnes i vår postjournal (eInnsyn.no) og tillatelsen finnes i Norske utslipp etter at saken er avgjort.